GODZINY PRACY PSYCHOLOGA SZKOLNEGO

poniedziałek 700 - 1200

środa 700 - 1300

 

PRZEPIS NA UDANY ROK SZKOLNY 

:) szklanka wiary w siebie

:) garść ciekawości

:) łyżka energii i radości

:) szczypta pozytywnych myśli

:) łyżeczka dobrych chęci

:) kilka codziennych uśmiechów

:) wszystko posypać motywacją

i ...........................GOTOWE!!!

Spożywaj każdego dnia przed wyjściem do szkoły!

życzę powodzenia!!!

 

 

Drogi rodzicu....

Jak  wesprzeć dziecko  po powrocie   do szkoły po wakacjach?

  1. Rozmawiaj z dzieckiem codziennie. Poświęć choć kilkanaście minut, na rozmowę o przeżywanych emocjach i o tym co wydarzyło się w ciągu dnia. Nie ograniczaj się jedynie do zdawkowego pytania " Jak tam w szkole?" Najprawdopodobniej usłyszymy wtedy odpowiedź, że "ok", "dobrze". Pokaż dziecku, że naprawdę jesteś zainteresowany jego samopoczuciem w szkle, a nie tylko wynikami w nauce. Warto używać w rozmowie z dzieckiem pytania otwarte np.: jestem ciekaw/a co dzisiaj działo się w szkole. Może mi o tym opowiesz?
  2. Okazuj dziecku bezwarunkową miłość i akceptację. Daj dziecku do zrozumienia, że wierzysz w jego możliwości, jednocześnie pozwól dziecku popełniać błędy. Nie skupiaj się jedynie na efektach, doceniaj wysiłek i pracę, które dziecko podjęło. Wspieraj je w nauce i w zdobywaniu nowych umiejętności.
  3. Nie lekceważ problemów i emocji dziecka, okazuj mu zrozumienie, wspieraj w przeżywaniu trudnych emocji. Staraj się nie zaprzeczać uczuciom dziecka – nie używaj sformułowań "Nie płacz", " Przecież nic się nie stało", zamiast tego powiedz: "Rozumiem, że jest Ci przykro, wiem ile wysiłku Cię to kosztowało".
  4. Pokaż, dziecku, że się z nim liczysz, że jego zdanie jest dla Ciebie ważne. Rozmawiaj o jego oczekiwaniach i potrzebach. W sytuacji konfliktowej staraj się dojść do kompromisu.
  5. Przygotuj wraz z dzieckiem plan dnia. Uwzględnij w nim czas na naukę, obowiązki, ale też odpoczynek i czas wolny. Zachowaj umiar w planowaniu zajęć dodatkowych. Zmęczone i przeciążone dziecko może nie mieć ochoty na podejmowanie nowych aktywności.
  6. Bądź na bieżąco. Bierz udział w zebraniach dla rodziców, utrzymuj kontakt z wychowawcami, nauczycielami, w razie potrzeby psychologiem szkolnym, logopedą. Nasza współpraca z pewnością przyniesie wymierne korzyści i wsparcie dla dziecka w codziennych wyzwaniach.
  7. Niech ten nowy rok szkolny będzie dla Waszych dzieci owocnym czasem, pełnym radości i zdobywania nowych umiejętności, a Państwu życzę dużo pozytywnej energii i siły w wspieraniu swoich dzieci.